Home » Sport Pembrokeshire Awards Finalists announced by Judging Panel
22Sport Pembrokeshire West Wales

Sport Pembrokeshire Awards Finalists announced by Judging Panel

THE FINALISTS for the 2022 Sport Pembrokeshire awards have been announced.

The judging panel considered the 186 nominations and has named 39 finalists following a selection meeting.

Matt Freeman, manager of Sport Pembrokeshire, said: “Once again, the quality of the nominees was enormously high and it was a challenge to narrow it down to three finalists in each category.

“We are pleased that people took the time to nominate so many deserving winners.”

All 39 finalists will be invited to a grand presentation ceremony at Folly Farm on Friday, November 25, where the winners will be announced.

The ceremony will also reveal the winners of two further categories – the Lifetime Achievement Award and the Chairman’s Special Achievement Award.

The awards are organised by Sport Pembrokeshire, Pembrokeshire County Council’s sport development team.

They are sponsored by Sport Pembrokeshire, Valero, The Western Telegraph, Folly Farm and Pure West Radio.

The awards aim to recognise those people who have excelled in sport over the last 12 months, or who have given their time to coaching and organising grass roots sport.

Sport Pembrokeshire Awards 2022 – Finalists

(In alphabetical order)

Coach of the Year

Lyndon Clark

Guy Croft

Fay Omnet

Female Sporting Achievement

Ashleigh Barnikel

Heather Lewis

Ysie White

Male Sporting Achievement

Garan Croft

Ioan Croft

Dafydd Pawlett

Boys (U16) Sporting Achievement

Macsen Barber

Callum White

Oscar Willington

Girls (U16) Sporting Achievement

Gracie Griffiths

Chloe John-Driscoll

Grace Morris

Disability Sport Award

Lizzie Booth

Michael Jenkins

Lily Rice

Junior (U16) Disability Sport Award

Olivier Donohoe

Ben Stanton

Freddie Stockwell-Nye

Unsung Hero

Kevin Jenkins

Claire Mantripp

Graham Thomas

Team Achievement of the Year

Johnathan Gladstone & Andrew Hudson (short mat bowls)

Mark Thorpe, Alan Evans & Andrew Evans (short mat bowls)

Wiseman’s Bridge Women’s Coxed Quad

Junior (U16) Team Achievement of the Year

Greenhill High Flyers Horse Riding

Neyland Pirates FC U14’s 2021/22

Tenby Primary School Girls Cricket Team 2021

Young Volunteer of the Year

Elizabeth Clissold

Lucy Kerrison

Jack Newman

Club Organiser

Wendy Bradshaw

Alex Jones

Jennifer Losada

Club of the Year

Cresselly Cricket Club

Pembrokeshire Parkour

Pembrokeshire Short Mat Bowls Association